Σάββατο 30 Μαΐου 2015

Το σήκωσε ο Βιειρίνια! (video)

Η Βόλφσμπουργκ απέδειξε περίτρανα γιατί είναι η δεύτερη καλύτερη ομάδα στη Γερμανία και επιβλήθηκε 3-1 της Ντόρτμουντ στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας στο Βερολίνο, καταστρέφοντας το «πάρτι» 130.000 φιλάθλων της Μπορούσια για το «αντίο» του Γίργκεν Κλοπ.
Η ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ, ήταν σαρωτική, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο, τα τεράστια κενά που είχε μεσοαμυντικά, η Ντόρτμουντ και παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ στο 5ο λεπτό από το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, είχε καταφέρει μέχρι το 38ο λεπτό να προηγείται 3-1 με τα γκολ του Λουίζ Γκουστάβο (22’), του Ντε Μπρόινε (33’) και του Ντοστ (38’) να προηγείται 3-1.
Ατυχείς οι εμπνεύσεις του Κλοπ, να ξεκινήσει με τον Σούμποτιτς στη βασική ενδεκάδα, αλλά να παίξει και με την άμυνα του τόσο ψηλά μετά την ισοφάριση της Βόλφσμπουργκ. Τραγικά λάθη και από την άμυνα των Βεστφαλών που ήταν κατώτεροι των περιστάσεων στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο τους.
Εξαιρετική απόδοση από τους Ντε Μπρόινε και Βιεϊρίνια για την Βόλφσμπουργκ.